Obsługa farmy wiatrowej Brodnica Podgórz 6MW

Pomiędzy majem a grudniem 2015r. prowadziliśmy obsługę geodezyjną budowy farmy wiatrowej Brodnica Podgórz 6MW. Projekt składa się z trzech elektrowni Vestas V100 2.0MW, o wysokości wieży 120m, dróg dojazdowych, platform montażowych i około 7,5km przyłącza kablowego SN.

Generalnym wykonawcą farmy wiatrowej była firma CJR Wind, inwestorem spółka celowa Salarian Sp. z o. o. wchodząca w skład większego portfolio Windflower Wind Energy.

Do prac wystawiono dwa w pełni wyposażone, niezależne zespoły dysponujące odbiornikiem GPS-RTK, tachimetrem elektronicznym i precyzyjnym niwelatorem. Kadra dysponuje certyfikatem GL HSE-025/2012 w zakresie technik pracy i ewakuacji z turbin wiatrowych upoważniającym do wstępu i prac na obiektach wysokościowych w tym elektrowniach wiatrowych typu onshore.

Turbiny V100 są produktem nowym, rzadko spotykanym na rynku krajowym, gdzie zastosowano najnowsze rozwiązanie oparte na klatce kotwiącej łączącej wieżę z fundamentem.

Większość prac geodezyjnych nie odbiega znacząco od inwestycji typowych takich jak drogi czy obiekty sieciowe. Pewnym wyzwaniem jest kontrola geodezja posadowienia elementów stalowych wchodzących w skład konstrukcji żelbetowej. W kilku miejscach wymagana jest znacząca dokładność rzędu 2 mm, co przy wykorzystaniu posiadanego sprzętu i umiejętności nie stanowi znaczącego problemu.